Unit Rate Worksheet

Unit Rate Worksheet
  • Page 1
 1.  
Jack bought 4 pounds of grapes for $ 20. Find the unit price.
a.
$ 20
b.
$ 15
c.
$ 0.5
d.
$ 5


Solution:

Unit price is the price of one unit.

Let the unit price of grapes be p.

4 / 20= 1p
[Both the fractions are proportional.]

p = 1 × 20 / 4
[Cross multiply.]

= 5

The unit price of grapes = $5.


Correct answer : (4)
 2.  
Dorothy bought 4 boxes of chocolates for $12. Find the unit price.
a.
$ 3
b.
$ 30
c.
$ 48
d.
$ 32


Solution:

Unit price is the price of one unit.

Let the unit price of chocolates be p.

4 / 12= 1p
[Both the fractions are proportional.]

p = 1 × 12 / 4
[Cross multiply.]

= 3


Correct answer : (1)
 3.  
Which would be the best buy?
a.
7 pencils for $1.40
b.
6 pencils for $1.35
c.
15 pencils for $13.65
d.
8 pencils for $1.70


Solution:

If the unit price of an item is the lowest compared to others, then that item is said to be the best buy.

Unit price of a pencil = Price of all the pencilsNumber of pencils

In case of '6 pencils for $1.35', the unit cost = 1.35 / 6 = $0.225

In case of '15 pencils for $13.65', the unit cost = 13.65 / 15 = $0.91

In case of '8 pencils for $1.70', the unit cost = 1.7 / 8 = $0.2125

In case of '7 pencils for $1.40', the unit cost = 1.40 / 7 = $0.20

Therefore, '7 pencils for $1.40' is the best buy.


Correct answer : (1)
 4.  
Identify the best deal.
a.
27 ounces of nacho chips for $3.51
b.
10 ounces of nacho chips for $1.30
c.
18 ounces of nacho chips for $2.16
d.
25 ounces of nacho chips for $2.75


Solution:

If the unit price of an item is the lowest compared to others, then that item is said to be the best deal.

Unit price of an ounce of nacho chips = Price of the nacho chipsNumber of ounces of nacho chips

In case of '27 ounces of nacho chips for $3.51', the unit cost = 3.51 / 27 = $0.13

In case of '10 ounces of nacho chips for $1.30', the unit cost = 1.30 / 10 = $0.13

In case of '18 ounces of nacho chips for $2.16', the unit cost = 2.16 / 18 = $0.12

In case of '25 ounces of nacho chips for $2.75', the unit cost = 2.75 / 25 = $0.11

Therefore, '25 ounces of nacho chips for $2.75' is the best deal.


Correct answer : (4)
 5.  
Sarah wants to buy tomatoes. Which is the best deal?
a.
15 kg for $32.25
b.
4 kg for $8.72
c.
2 kg for $4.32
d.
5 kg for $10.85


Solution:

If the unit price of an item is the lowest compared to others, then that item is said to be the best deal.

Unit price of tomatoes = Price of all the kgs of tomatoesNumber of kgs of tomatoes

In case of '4 kg for $8.72', the unit cost = 8.72 / 4 = $2.18

In case of '2 kg for $4.32', the unit cost = 4.32 / 2 = $2.16

In case of '5 kg for $10.85', the unit cost = 10.85 / 5 = $2.17

In case of '15 kg for $32.25', the unit cost = 32.25 / 15 = $2.15

Therefore, '15 kg for $32.25' is the best deal.


Correct answer : (1)
 6.  
Holly needs to buy some cloth. The following deals are available at various stores. Choose the best deal.
a.
$16.26 per 6 yd
b.
$13.85 per 5 yd
c.
$11.04 per 4 yd
d.
$19.11 per 7 yd


Solution:

If the unit price of an item is the lowest compared to others, then that item is said to be the best deal.

Unit price of the cloth = Price of all the yards of the clothNumber of yards

In case of '$13.85 per 5 yd', the unit cost = 13.85 / 5 = $2.77

In case of '$19.11 per 7 yd', the unit cost = 19.11 / 7 = $2.73

In case of '$16.26 per 6 yd', the unit cost = 16.26 / 6 = $2.71

In case of '$11.04 per 4 yd', the unit cost = 11.04 / 4 = $2.76

Therefore, '$16.26 per 6 yd' is the best deal.


Correct answer : (1)
 7.  
Choose the best deal for buying oranges.
a.
$152.16 for 24 dozens
b.
$133.77 for 21 dozens
c.
$139.7 for 22 dozens
d.
$158 for 25 dozens


Solution:

If the unit price of an item is the lowest compared to others, then that item is said to be the best deal.

Unit price of orange = Price of all dozens of orangesNumber of dozens

In case of '$133.77 for 21 dozens', the unit cost = 133.77 / 21 = $6.37

In case of '$139.7 for 22 dozens', the unit cost = 139.7 / 22 = $6.35

In case of '$152.16 for 24 dozens', the unit cost = 152.16 / 24 = $6.34

In case of '$158 for 25 dozens', the unit cost = 158 / 25 = $6.32

Therefore, '$158 for 25 dozens' is the best deal.


Correct answer : (4)
 8.  
Andre drives a bike for 4 hours covering 160 km. Find the distance covered by him in 7 hours.
a.
28 km
b.
16 km
c.
160 km
d.
280 km


Solution:

The distance covered in 4 hours = 160 km.

The distance covered in 1 hour = 160 ÷ 4 = 40 km.

So, the distance covered in 7 hours = 40 × 7 = 280 km.


Correct answer : (4)
 9.  
A 2 fl oz bottle of orange juice costs $8 and a 4 fl oz. bottle of orange juice costs $12. Which is a better buy?
a.
I don′t know.
b.
2 fl oz.
c.
both have the same unit rate
d.
4 fl oz.


Solution:

The unit price of 2 fl oz. bottle of orange juice = price / quantity = 8 / 2 = $4

The unit price of 4 fl oz. bottle of orange juice = price / quantity = 12 / 4 = $3

3 < 4
[Compare the two prices.]

It is better to buy 4 fl oz. bottle of orange juice.


Correct answer : (4)
 10.  
A truck can travel 210 km in 3 hours. What is its average speed?
a.
70 km/hr
b.
65 km/hr
c.
80 km/hr
d.
60 km/hr


Solution:

Average speed = total distance/total time

The average speed of the truck = 210 km3 hours

= 210/33/3 = 70 kmhour
[Divide both the numerator and the denominator by the denominator.]

The average speed of the truck is 70 km per hr.


Correct answer : (1)

*AP and SAT are registered trademarks of the College Board.